خدمات مرکز


نخستین رصدخانه استان اردبیل راه‌اندازی شد
news-image


رئیس دانشگاه پیام نور استان اردبیل از راه اندازي نخستین رصدخانه استان در مرکز دانشگاه پیام نور خبر داد.

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ افسر روحي صبح پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت:  یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های عمرانی دانشگاه پیام نور استان اردبیل افتتاح نخستین مرکز رصدخانه استان است که توسط مرکز پیام نور در اختیار استان قرار گرفته است.

وي اظهار كرد: با وجود اینکه بیشتر استان‌های کشور دارای رصدخانه هستند، نبود آن در استان برخی مطالعات و پژوهش‌های علمی را مختل کرده بود كه اولین رصدخانه استان اردبیل جنب ساختمان مرکزی دانشگاه پیام نور راه‌اندازی شده است.

رئیس دانشگاه پیام نور استان در رابطه با ساختار رصدخانه تصريح كرد: گنبد رصدخانه با چهار متر قطر قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه را دارد و مجهز به مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین تلسکوپ حرفه‌ای و به روز دنیاست كه قابلیت جستجوی اجرام آسمانی مانند سیاره‌ها، ستاره‌ها و کهکشان‌ها فراهم شده است و می‌تواند امکان مطالعه برای پژوهشگران را فراهم سازد.

وی همچنین به برنامه‌ریزی جهت برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت علم نجوم در رصدخانه اشاره كرد و گفت: امکان بازدید دانش آموزان و دانشجویان نیز فراهم شده است و در اينده رصدخانه اردبیل توسعه پژوهش‌های حوزه علم نجوم استان را به دنبال خواهد داشت.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
روشی که می‌تواند جان میلیون‌ها نفر را نجات بدهد

دارپا به دنبال کاهش سرعت فرایند زیستی بدن انسان


news-image
بازدید از نخستین مرکز توسعه فناوری محصولات پیشرفته سلولی رویان

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با هدف حمایت از طرح‌های فناورانه در حوزه سلولی و مولکولی از نخستین مرکز توسعه فناوری محص ...


news-image
باورهای نادرست درباره مفید بودن پروبیوتیک ها

پژوهش‌های جدید محققان نشان می‌دهد که مصرف پروبیوتیک ها در برخی افراد باعث نفخ روده و سرگشتگی مغزی می‌شود و از این مواد ب ...