خدمات مرکز


ابداع روشی برای تبدیل دی‌اکسید کربن به اتانول
news-image


دانشـمندان روشی یافتند که با استفاده از یک کاتالیزور واحد، دی اکسید کربن را به اتانول تبدیل می‌کند.
به گـزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این روزها که سـطح دی اکسید کربن هوا به بالاترین میزان خود در چهار میلیون سال گذشته رسیده؛ دیگر هرگز نمی توانیم به سطح امن پاکی هوا بازگردیم. اما اگر بتوان دی اکسـید کربن را به یک منبع سـوختی تبدیل کرد می توان روند افزایشی دی اکسید کربن را کمی کند کرد. بر همین اساس، محققان رویه ای ابداع کرده اند که تنها با استفاده از یک کاتالیزور واحد می توان به این دستاورد نائل شد.
محققان این کاتالیزور را با استفاده از «کربن»، «مس» و «نیتروژن» ترکیب کردند. آنها برای این منظور نانوذرات مس را در خوشه های کربن مملو از نیتروژن با بلندی 50 تا 80 نانومتر، کار گذاشتند. زمانیکه محققان یک جریان الکتریکی تنها 2.1 ولتی برقرار کردند، این کاتالیزور یک محلول دی اکسـید کربن حل در آب را با عملکرد 63 درصدی به اتانول تبدیل کرد.
 این نتیجه به چند دلیل شـگفت انگیز بود؛ اول این که این رویه به طور موثری فرآیند احتراق را با اسـتفاده از یک مقدار بسـیار کم برق معکوس می کرد و دوم اینکه این کار با تولید محصول نسبتا بالایی از اتانول انجام شد. 
به گفته محققان، این نوع واکنش الکترو شـیمیایی معمولا به چند محصول مختلف در مقادیر کم مانند «متان»، «اتیلن» و «منواکسید کربن» منتج می شود که هیچ یک از آنها چندان متقاضی ندارد. 
بر اسـاس این گزارش، در عوض محققان در این واکنش به مقادیر قابل اسـتفاده ای از اتانول دست یافتند که هر سال در آمریکا میلیاردها گالن از آن برای افزودن به بنزین به کار می رود.
درصورتیکه دانشـمندان بتوانند پی ببرند چگونه دی اکسـید کربن هوا را به سوخت تبدیل کنند و آن را در مقیاس صنعتی انجام دهند، این کار حقیقتا جهان را تغییر می دهد. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
دستگاه جدا ساز آب از نفت، روغن یا مشتقات آنها به روش تولید فرکانس آلتراسونیک

میثم علیلو عضو موسسه حامی نوابغ جوان برای نخستین بار دستگاه جدا ساز آب از نفت، روغن یا مشتقات آنها به روش تولید فرکانس آ ...


news-image
دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف موادمعدنی برگزار می شود

از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف موادمعدنی با نگرش ویژه بر توسعه ...


news-image
عصر جدید خودرو با نانو تکنولوژی

با توجه به پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی در حوزه نانو و کاربرد آن در صنایع مختلف